Hazar Denizi Kumunun Benzersiz Faydaları

Belki de, yaz bitiyor, kumun faydalarından yazmak doktorun yeni mi aklına geldi, diyeceksiniz. Aslında doğrudur. Fakat beni buna mecbur eden vatandaşlarımızın denizde dinlenmek için başka ülkelere yüz tutmasıdır. Eğer vatandaşlarımız Haza Denizi’nin kumunun ne kadar faydalı olduğunu bilseler, hiçbir yere gitmezler.

Hazar Denizi’nin kumu kızılı, kırmızı kuvars kumundan oluşmaktadır. Bu ne demektir? Hazar kumu ile komşu Rusya, Gürcüstan (Karadeniz) ve Türkiye’deki kumları karşılaştıracak olsak, Hazar’ın kıyısındaki kum tanelerinin çok küçük ve son derece güçlü higroskopik (emici) özelliğe sahip olduğunu göreceyiz. Kuvars kumu deriyle temasa neredeyse tam olarak geçmekte, deri yüzeyinin tamamını örtmekte, topladığı güneş enerjisini kolayca vücudumuza ötürmekte, derialtı metobolizmayı hızlandırmakta, derialtı kılcal damarları genişlendirmekte, bununla da tüm iltihabi hastalıkların (romatizma, artritler, nevritler vs.) iyileşmesine neden olmakta, lenf damarlarındaki durgunlukları (sık sık kulunc olma) ortadan kaldırmakta, higroskopik özelliği sayesinde vücudumuzu terlemeye mecbur etmektedir.

Deniz Kumunun insana etkisi

Vücudumuzdaki fazla atıkları kendisine çeker. Siz bu özellikleri Hazar dışındaki denizlerin kumunda bulamazsınız. Hazar kumunu elinize alın, ıslak halde yüzünüze, kolunuza, ayaklarınıza fazlaca sürün. Hem deriniz canlanacak, hem de pürüzsüz (doğal pilling) hale gelecektir. Ayrıca selülitin tedavisi için güzel bir vasıtadır. Bu da yalnız Hazar kumuna mahsus bir özelliktir. İnşaallah gelecek yılı sağlık namına Hazar kıyısında geçireceksiniz.

Not: İmkanı olanlar sabah saat 12’ye kadar akşam saat 6’dan sonra deniz kıyısında yürümeyi alışkanlık haline getirsinler. Çocuklarınızı sık sık götürebilseniz, götürün Deniz kıyısındaki hava ile diğer yerledeki hava arasında önemli farklılıklar vardır. Deniz havasında zengin oksijen, magnezium, iyot, brom, natrium, kalium, kalsium vs. vardır. Derinden nefes alındığında bunlar bizim akciğerlerimize dahil olmakta, oksitleşme-reduksiyon sürecini hızlandırmaktadır (bu yüzden de deniz kıyısında insan cabuk acıkır) ve organizmanın hayat kabiliyetini artırmaktadır. D vitaminine olan talebi karşılamaktadır ki, bu da raşitizmi önlemek için en iyi vasıtadır.

Elet ve Pirşağı’da kırmızı kitaba düşmüş kırmızı kuvars kumu vardır ki, sağlık için daha iyidir.

Fizuli Hüseynov
Herba Medical Tibb Mərkəzinin baş həkimi, Həkim-fitoterapevt Dr. Fizuli Hüseynov.